Kto nie przyszedł niech żałuje

W sobotnie popołudnie 14 kwietnia 2018 r. premier Mateusz Morawiecki przybył do prastarego grodu nad Molnicą. Grójczanie mogą czuć się dumni, że to właśnie ich miasto było pierwszym miejscem spotkań premiera i ministrów w całej Polsce. Na dziedzińcu grójeckiego liceum Piotra Skargi szefa rządu przywitali starosta grójecki Marek Ścisłowski i dyrektor szkoły Zbigniew Krawczak. Zebrani w szkolnej auli goście przywitali premiera brawami.

- Musimy i chcemy zmieniać nasze podejście w zależności od oczekiwań społecznych. Dlatego zatrzymaliśmy się na chwilę i dokonaliśmy przeglądu propozycji na przyszłość, tego co jest dla ludzi najważniejsze - powiedział premier na początku spotkania.
Mateusz Morawiecki ocenił, że obietnice wyborcze PiS z 2015 r. zostały "w ogromnym stopniu" zrealizowane. Pochwalił swoją poprzedniczkę Beatę Szydło za to, że "bardzo pięknie przeprowadziła" to, do czego się zobowiązywała. Jak zaznaczył, w obecnym momencie, rząd i obóz PiS zatrzymały się na chwilę, "żeby spojrzeć w przyszłość". Przyznał, że zmianie uległy okoliczności rządzenia oraz potrzeby, zastrzegając, że dzieje się to w kontekście trwającego wciąż rozwoju kraju, którego przyczyną jest - jego zdaniem - "zmienione podejście do polityki", które zaproponował PiS.

Wśród najważniejszych zagadnień wymienił m.in. służbę zdrowia – jej reformę - wskazał że oprócz wzrostu finansowania służby zdrowia, potrzebne jest także jej uszczelnienie. Jako przykład szef rządu podał nadużycia dotyczące leków refundowanych i zwolnień lekarskich.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na zapowiedziane na kongresie PiS obniżenie stawek CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw w z 15 do 9 proc. oraz propozycję obniżenia i stopniowania składek ZUS dla przedsiębiorców, których przychody nie przekraczają 5,3 tys. zł - dwuipółkrotności minimalnego wynagrodzenia.
Propozycję, aby działalność dorywczą, gdy miesięczny przychód nie przekracza połowy minimalnego wynagrodzenia, zwolnić z obowiązku rejestracji, opisał jako "znaczące wyciągnięcie z szarej strefy, bardzo wielu przedsiębiorców".

Mateusz Morawiecki poruszył także temat funduszu dróg lokalnych. W ostatniej części spotkania szef rządu odpowiadał na pytania zadawane przez publiczność. Na koniec wszystkim zebranym z okazji zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania niepodległości wręczył flagi państwowe.

Wśród uczestników spotkania obecne były osoby, które prawdopodobnie zmierzą się z Jackiem Stolarskim w wyborczej walce o fotel burmistrza Grójca – Anna Sotek z PiS, Artur Banasiewicz i Dariusz Gwiazda. Aktualny włodarz miasta na spotkanie nie przybył.

Wspomniani kandydaci przyszli aby zobaczyć jakie są szanse współpracy przyszłego samorządu z administracją rządową. Można pokusić się o opinię, że podchodzą bardzo odpowiedzialnie do przygotowania programu wyborczego i swojej działalności w przyszłym samorządzie. Nie wiadomo jak ocenią wyborcy obecnego burmistrza. Może się jednak okazać, że nieobecni nie mają racji i kto nie przyszedł może tego w przyszłości żałować.

Ryszard Kurzawa

Kategoria: