Terytorialsi z Grójca ruszyli z pomocą dzieciom

Żołnierze z 61 batalionu lekkiej piechoty w Grójcu wsparli Ośrodek Wczesnej Interwencji PSONI w Warszawie. Dzięki Terytorialsom, dzieci z niepełnosprawnością mogą wrócić na zajęcia rehabilitacyjne.

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną zwróciło się do Wojsk Oborny Terytorialnej z prośbą o pomoc w zorganizowaniu prawidłowej działalności terapeutycznej placówki w okresie pandemii koronawirusa. W Ośrodku Wczesnej Interwencji PSONI przy ulicy Pilickiej w Warszawie prowadzona jest kompleksowa diagnoza, rehabilitacja i terapia najmłodszych dzieci z niepełnosprawnościami lub z opóźnionym rozwojem zagrażającym niepełnosprawnością z całego województwa mazowieckiego. Po zmniejszeniu zakresu zakazów ośrodek powraca do pracy bezpośredniej z dziećmi.

- Uruchamiając działalność natknęliśmy się na problem, o pomoc w rozwiązaniu zwracaliśmy się do żołnierzy 6 MBOT. Nie mamy w ośrodku odpowiednio wielkiego pomieszczenia, mogącego służyć za poczekalnię z zachowaniem odpowiednich odległości pomiędzy oczekującymi. Mieliśmy za to parking i ogród, gdzie chcieliśmy na czas wiosenno-letni zorganizować tymczasową poczekalnię na zewnątrz, wykorzystując do tego namioty – opowiada Pani Ilona Dąbrowska z Ośrodka Wczesnej Interwencji PSONI.

Sprawa okazała się bardzo pilna. Rehabilitacja już się rozpoczęła, a zajęć z dziećmi w najbliższych dniach będzie już blisko 100 dziennie. Natychmiast po zaakceptowaniu wniosku przez wojewodę, a następnie dowódcę 6 MBOT, osoba odpowiedzialna z 61 blp w Grójcu, nawiązała kontakt z przedstawicielem ośrodka i uzgodniła wszystkie szczegóły pomocy.

 - Zakres naszego wsparcia obejmował przede wszystkim szybką pomoc w stworzeniu miejsc, w których rodzicie, będą mogli oczekiwać na zakończenie rehabilitacji swoich dzieci. Pomoc opierała się nie tylko na zadysponowaniu żołnierzy w rejon działania, ale również wypożyczeniu na dłuższy czas naszego sprzętu. Dziś rozstawiliśmy dwa namioty typu NS-97 które są wykorzystywane podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. Namioty do odwołania będą pełniły funkcję poczekalni - wyjaśnia porucznik Krzysztof Błaszczyk, dowódca 612 kpl 61 blp w Grójcu, odpowiedzialny za działania w rejonie warszawskiego Mokotowa.

To nie pierwsza taka pomoc ze strony grójeckich Terytorialsów. 8 maja wojskowy namiot został rozstawiony również przy ulicy Łopuszańską w Warszawie na prośbę Katolickiej Wspólnoty Chleb Życia.

- To szczególne zadania dla nas. Nasz sprzęt daje możliwość w powrocie do działalności instytucją, które robią wiele dobrego dla społeczności. Nasze credo: Będę pomocnym ramieniem i tarczą dla lokalnej społeczności w takich sytuacjach nabiera nowego wymiaru - podsumowuje major Grzegorz Wilczewski, zastępca dowódcy 61 blp w Grójcu.

 

 

Kategoria: