Zdrowie

Czy kupujemy miód dobrej jakości?

  • Lipowy, gryczany, manuka – czy kupujemy miód dobrej jakości?
  • Inspekcja Handlowa w II kwartale 2018 r. zbadała 269 partii miodu, miała zastrzeżenia do 48 z nich.
  • Wątpliwości wzbudziło przede wszystkim oznakowanie, mniej dotyczyło składu.

W 2017 roku produkcja miodu w Polsce wyniosła ponad 15 tysięcy ton. Mniej więcej drugie tyle pochodziło z zagranicy, głównie z Unii Europejskiej. Przed zakupem słoika miodu warto zastanowić się, czy wiemy, skąd pochodzi, jakiej jest odmiany.

Kategoria: 

Przez kleszcza Sebastian zapadł w śpiączkę

Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM) to straszna choroba, na którą nie ma lekarstwa. Cztery lata temu przekonał się o tym 13-letni wówczas Sebastian z Pisza, który został ukąszony przez zarażonego kleszcza. Zwykłe ugryzienie zakończyło się paraliżem - od tego czasu chłopiec jest przykuty do łóżka. Rodzinie można pomóc przetrwać trudny czas przekazując pieniądze potrzebne na opiekę oraz rehabilitację.

Kategoria: 

Coś dobrego na weekend :)

Przedstawiam kilka ciekawych ćwiczeń pilatesowych aktywizujących centrum naszego ciała (powerhouse) oraz mających zastosowanie w profilaktyce zdrowego kręgosłupa. Polecam

1.The hundred
Połóż się na plecach zachowując naturalne krzywizny kręgosłupa. Unieś głowę, szyję oraz ramiona. Wyprostuj ręce trzymając je wzdłuż ciała. Unieś nogi tworząc kąt 45 stopni z podłożem. Niech Twoje pięty się stykają, a palce rozszerz od siebie. Wzrok skieruj na wysokość kolan. Podnoś ręce w górę i dół podczas oddychania. Policz do 5 i powtórz ćwiczenie. Ćwiczenie wykonuj 10 razy.

Kategoria: 

Trening zimowy

Mroźne zimowe dni tylko nielicznym kojarzą się z aktywnym stylem życia. Poza wąska grupą miłośników sportów zimowych, większość osób niczym niedźwiadki zapada w kilkumiesięczny letarg i budzi się dopiero na wiosnę z dodatkowym bagażem kilogramów, bladą cerą, kiepską kondycją i nie najlepszym samopoczuciem. Tymczasem zima wcale nie musi sprzyjać infekcjom wirusowym, nadwadze czy depresjom. Wystarczy kilkadziesiąt minut codziennej porcji ruchu na świeżym powietrzu, by w doskonałym zdrowiu przetrwać tą trudną porę roku.

Kategoria: 

CKZiU w Nowej Wsi promuje Honorowe Oddawanie Krwi

W listopadzie 2016 r. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi przystąpiło do akcji organizowanej przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowe Centrum Krwi - „Twoja krew, moje życie”. W ramach akcji, której celem jest promowanie Honorowego Oddawania Krwi i kształtowanie pozytywnych postaw prospołecznych, odbywały się zajęcia lekcyjne, przygotowano także okolicznościowe gazetki. Nad właściwym przebiegiem tych działań czuwała pani Anna Dacka - opiekun szkolnego Koła HDK.

Kategoria: 

Dziecko z nadwagą cz.1

Problem nadwagi i otyłości narasta w zastraszającym tempie. Boryka się z nim już nie tylko dorosła część naszej populacji, ale także coraz więcej dzieci i młodzieży.
Wystarczy zerknąć na boiska szkolne czy place zabaw, by przekonać się o skali zjawiska. Obecnie co dziesiąte dziecko w wieku szkolnym ma kłopoty z utrzymaniem prawidłowej wagi i co gorsza z roku na rok problem dosłownie "przybiera na wadze".

Kategoria: 

Dotacja na zakup łóżek w SPZOZ Nowe Miasto

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Nowym Mieście nad Pilicą pozyskał dotację od Fundacji PZU w kwocie 67 400 zł na zakup 10 elektrycznych, kompletnych łóżek szpitalnych.

"Zakup 10 łóżek trwale przyczyni się do poprawy i rozwoju infrastruktury szpitalnej oraz wyższej jakości świadczonych usług mających wpływ na polepszenie stanu zdrowia pacjentów leczonych w oddziałach szpitalnych" - podaje SPZOZ w komunikacie.

red.

23.09.16

Kategoria: 

ZBIERAMY KREW dla POLSKI

Druga impreza w ramach IX Edycji Akcji "ZBIERAMY KREW dla POLSKI" odbędzie się zgodnie z harmonogramem w dniu 15 września 2016 przed marketem Intermarche w Grójcu, ul. Medalowa 3.
Program:
9.00 – 17.00 - piknik rodzinny
10.00 – 14.00 zbiórka krwi w punkcie zorganizowanym przez RCKiK Radom.

Bogumił Kocięba
Prezes Kubu HDK-PCK "PULS" w Grójcu

Kategoria: 

Święto krwiodawców na całym świecie

World Blood Donor Day, czyli Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony jest co roku 14 czerwca. Święto ustanowione zostało w 2004 r. przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), Międzynarodowa Federację Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRO), Międzynarodową Federację Organizacji Krwiodawców oraz Międzynarodowe Towarzystwo Transfuzjologiczne. Datę wybrano nieprzypadkowo – 14 czerwca to rocznica urodzin Karla Landsteina – odkrywcy grup krwi.

Kategoria: 

Zakład Rehabilitacji PCM w Grójcu już działa

W piątek, 20 maja odbyło się oficjalne otwarcie Zakładu Rehabilitacji w Powiatowym Centrum Medycznym Sp. z o.o. w Grójcu. Powstający przez dwa lata kompleks został zrealizowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014.

Tworzenie Zakładu Rehabilitacji w PCM Grójec trwało od września 2014 r. do kwietnia 2016 r. Wartość projektu to 2 927 260,44zł, kwota pozyskanego dofinansowania: 2 341 808,23zł, a wkład własny PCMG: 585 452,21zł.

Kategoria: 

Dieta bogatobiałkowa

Jest to dieta stosowana u osób chorych, które wymagają dostarczenia większej ilości białka, przy następujących schorzeniach:
-Wyniszczenie organizmu,
-Oparzenia,
-Zranienia,
-Gorączka
Zadanie diety jest dostarczenie organizmowi białka, by zaspokoić większe zapotrzebowanie.
Białko potrzebne jest do:
-Budowy oraz odbudowy komórek,
-Budowa i rozbudowa tkanek organizmu,
-Tworzenie ciał odpornościowych, enzymów, hormonów
-Białek osocza

Kategoria: 

Potrzebna krew

Co roku w listopadzie (22-26) obchodzone są dni honorowego krwiodawstwa. Znajomi namawiali mnie, aby z tej okazji przygotować jakiś tekst i zamieścić na stronach internetowych. Życie jednak pisze swoje własne scenariusze. Zamiast pisać refleksje na temat tego szczególnego wolontariatu zwracam się do czytelników z apelem o oddawanie krwi.

Kategoria: 

Dieta bogatoresztkowa

Dieta bogatoresztkowa stosowana jest przede wszystkim u osób z zaparciami stolca oraz w zespole jelita drażliwego z objawem zaparć.
Zadanie diety:
- uregulowanie pracy jelit
- zwiększenie spożywania produktów bogatych w błonnik oraz płynów
- eliminację stosowania środków farmakologicznych w zaparciach.
Ilość błonnika w tej diecie to od 50-60 gramów dziennie.
Zwiększenie zawartości błonnika pokarmowego powinno następować stopniowo, delikatnie.
Tak, aby nie wystąpiły wzdęcia, bóle brzucha.
Produkty bogate w błonnik pokarmowy:

Kategoria: 

Żywienie podstawowe

Dieta podstawowa ma za zadanie zapewnienie jak najlepszego rozwoju fizycznego i psychicznego i umysłowego osób oraz utrzymanie dobrego stanu zdrowia.
Potrzeby uzależnione są od:
- płci
- masy ciała
- stanu fizjologicznego
- aktywności fizycznej
Muszą być zaspokojone potrzeby na białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, sole mineralne.
Ten typ odżywiania stosuje się u osób zdrowych. Dozwolone są wszystkie techniki sporządzania posiłków oraz wszystkie produkty z piramidy żywienia.

Kategoria: 

Protest pielęgniarek

Trwa protest pielęgniarek, które od kilku dni przebywają w sali konferencyjnej starostwa powiatowego w Grójcu. Pielęgniarki domagają się od radnych (PSiP oraz NC) zmiany decyzji i podjęcia uchwały dotyczącej zaciągnięcia kredytu w wysokości 10 milionów złotych. W ramach kredytu ma być ustanowiona hipoteka na majątku szpitala.

Kategoria: 

Strony