Historia

Zapraszamy na 11. PIKNIK historyczno-kulturalny VIVAT PUŁASKI do Warki

W programie:

15:00 – 11. Parada Pułaskiego

16:00 – Koncert - Orkiestra Moderato z Warki

16:50 – Pokaz historyczny „Kazimierz Pułaski – bohater Konfederacji Barskiej”

17:15 – Pokaz historyczny „Kazimierz Pułaski – bohater Ameryki”

17:40 – Koncert - Adam Kalinowski z zespołem cz.1 (laureat The Voice of Poland 11)

18:30 – Oficjalne otwarcie Pikniku historyczno-kulturalnego Vivat Pułaski

18:50 – Pokaz historyczny Zgrai Sarmackiej

19:10 – Laureaci Warka Music Show

Kategoria: 

O Marii Lubomirskiej

Spotkanie pod hasłem “Maria Lubomirska w słowach i obrazach” poświęcone było księżnej Marii Lubomirskiej z domu Branickiej, małżonki Zdzisława Lubomirskiego, matki trojga dzieci: Julii Marii, Jerzego Aleksandra i Doroty. Właścicieli majątku w Małej Wsi.

W piątek, 10 maja 2024 roku o godzinie 18:00 z inicjatywy belskiej biblioteki odbyło się spotkanie z praprawnukami Marii Zdzisławowej Lubomirskiej. Byli to Julia Kotomska oraz Jerzy Morawski.

Kategoria: 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2023

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone w wolnej Polsce od roku 1989 upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku.
Dostojnie, radośnie i z dumą bycia Polakami dyrektor Technikum CKZiU pani Anna Dacka, nauczycielka historii, pani Małgorzata Bosak-Baran, uczniowie klas 4 TET, 4 TRF, 5 TSE, uczestniczyli w obchodach lokalnych w Warce.
11 listopada 2023 roku w kościele pw. św. Mikołaja Biskupa uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny.

Kategoria: 

185 zwiedzających podczas III Lipskiej Nocy Muzeów w Gminie Błędów

Przyjechali zobaczyć nowe zbiory zgromadzone przez grupę historyczną działającą w stowarzyszeniu Bezbłędna Gmina Błędów – odnaleziony ponad 170 letni rękopis karmelitański, zdjęcie lotnicze gminy Błędów zrobione przez Niemców podczas II Wojny Światowej, czy kolekcję plakatów – okładek do nut, pochodzących z XX wieku.

Kategoria: 

"Łączy nas pamięć"

"Łączy nas pamięć" - akcją Żonkile uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im. KS. J.Twardowskiego w Grójcu upamiętnili 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. To już kolejny raz, kiedy włączamy się w jej obchody. Tym razem ambasadorzy zachęcają do poznania historii cichego oporu prowadzonego przez cywili. Poprzez szereg działań społeczno - edukacyjnych uczymy się wrażliwości na krzywdę ludzką, wzbudzamy swoją emaptię i tym samym pamiętamy o XI przykazaniu - nie bądź obojętny.

Kategoria: 

Uroczystości w Grójcu

W piątek wspólnie z radnymi Rady Miejskiej w Grójcu uczciliśmy pamięć ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.
W  rocznicę zbrodni katyńskiej i  rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem w imieniu Rady Miejskiej w Grójcu złożyliśmy kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej, które znajdują się przy kościele Miłosierdzia Bożego w Grójcu.
Składam serdeczne podziękowania dowódcy Garnizonu Grójec Panu Andrzejowi Kozerze oraz żołnierzom CRiWWRE za przygotowanie uroczystości w Grójcu.

Kategoria: 

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Grójcu w Muzeum POLIN

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Wybickiego w Grójcu uczestniczyli 30 listopada 2022 w wycieczce do Warszawy do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wyjazd odbył się w ramach projektu „Razem odkrywamy żydowską historię i kulturę” realizowanego  we współpracy z Forum Dialogu. Uczestniczyło w nim 28 uczniów

( 15 polskich, 13 ukraińskich ) pod opieką nauczycielek: Małgorzaty Andrychowicz, Beaty Ryńskiej i Wiktorii Ładyko.

Kategoria: 

Strony