Kultura

Smykofonia na Mazowszu – odsłona trzecia

W sobotę 6 kwietnia w Centrum Edukacyjno – Muzealnym w Warce, młodzi melomani wraz z rodzicami uczestniczyli w ostatnim przed wakacjami koncercie z cyklu ,, Smykofonia na Mazowszu’’. To było już trzecie spotkanie, tym razem pod hasłem MINUTY I SEKUNDY. Poprzez zabawę muzyczną dzieci poznały dźwięki budzika i kurantów. Sprawdziły, czy instrumenty potrafią cofnąć czas oraz miały okazję zajrzeć do wnętrza zegara by przekonać się, czy można go nastroić. Najmłodsi słuchacze doświadczyli piękna muzyki, poznali dźwięki fagotu oraz wysłuchali występu solistki.

Kategoria: 

XIX ,,Wieczór z Kulturą’’ w muzeum

W sobotę 30 marca w Centrum Edukacyjno – Muzealnym w Warce odbył się XIX ,,Wieczór z Kulturą’’. Gościliśmy dwóch utalentowanych muzyków, którzy zaprezentowali dzieła wybitnych polskich kompozytorów pierwszej połowy XX w. : Aleksandra Tansmana, Władysława Szpilmana, Józefa Kofflera, Romana Padlewskiego i Karola Rathausa. Życie tych twórców zostało naznaczone piętnem wojny bądź prześladowań, a muzyka często była niszczona, zapomniana i ukrywana przed światem.

Kategoria: 

XIX koncert z cyklu „Wieczór z Kulturą”

Idzie wiosna, a wraz z nią zapraszamy ponownie na „Wieczory z Kulturą”. Ta oferta Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce do spędzenia wieczoru w wyjątkowej atmosferze zyskała Państwa uznanie. Dlatego 30 marca zapraszamy na spotkanie z utalentowanym muzykami - skrzypkiem Mateuszem Strzeleckim, który jest jedynym przedstawicielem dyscyplin muzycznych wśród tegorocznych stypendystów Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta i pianistą - Andrzejem Pawłem Ślązakiem, z którym wspólnie nagrali płytę pt. "Dedykacja", poświęconą wybitnym polskim twórcom I poł. XX w.

Kategoria: 

Finisaż wystawy DLA NIEPODLEGŁEJ

Dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce Iwona Stefaniak zaprasza na finisaż wystawy DLA NIEPODLEGŁEJ pamiątki patriotyczne z kolekcji Artura Sawy.

19 marca 2019 roku, o godz. 18.00
Biblioteka pałacu Pułaskich

W programie wieczoru:
– Ostatnie zwiedzanie wystawy z kuratorem Iwoną Stefaniak i właścicielem kolekcji Arturem Sawą
– Promocja katalogu wystawy „Dla Niepodległej”
– Recital fortepianowy w wykonaniu Anny Tamary Bednarczuk

Info: Muzeum K. Pułaskiego

13.03.19

 

Kategoria: 

Zwierzaki cudaki

W dniu 18 lutego 2019r.. w Grójeckim Ośrodku Kultury został rozstrzygnięty X konkurs plastyczny „Zwierzaki cudaki”. W dniu 5.03.19 wręczono nagrody.
Komisja w składzie:
1 Anna Daria Merska –Przewodniczący Komisji , Grupa Plastyków Ziemi Grójeckiej
2. Daria Pelhen – Grupa Plastyków Ziemi Grójeckiej
3. Karolina Pawlicka – przedstawiciel GOK

przejrzała 98 prac w 4ech kategoriach wiekowych i wybrała prace najoryginalniejsze, z wykorzystaniem wskazanych technik i najbardziej samodzielne. Oczywiście ocena jest subiektywną oceną Komisji.

Kategoria: 

Grupa Teatralna TR w Błędowie

W niedzielne popołudnie (17.02) w sali wypełnionej do ostatniego miejsca, na zaproszenie Wójta Gminy Mirosława Jakubczaka koncertowała Grupa Teatralna TR z Grójca

To już kolejny występ grupy w Błędowie. Tym razem był to spektakl muzyczny „Na pierwszy znak”. Grupa gra komedie i  farsy, gdyż naszym mottem jest powiedzenie „oddal smutek, trzeba więcej radości”, ludzie powinni się więcej śmiać, to daje pozytywną energię. Człowiek radosny pomoże innym i właśnie o to chodzi- o tworzenie dobra powiedział reżyser Grzegorz Rejer.

Kategoria: 

Dla Niepodległej. Pamiątki patriotyczne z kolekcji Artura Sawy

Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, prezentujemy zbiór pamiątek patriotycznych Pana Artura Sawy. Ta prywatna kolekcja stanowi cenny wkład w zachowanie pamięci o Marszałku Józefie Piłsudskim i polskich dążeniach niepodległościowych. Zgromadzone piłsudczana to: plakiety, popiersia, portrety, redukcje pomników, karykatury, fotografie i inne. Ciekawostkami są: pośmiertna maska Józefa Piłsudskiego odlana z brązu, papieros Marszałka - „Marszałkowski” czy liść z wieńca pogrzebowego od Prezydenta RP Ignacego Mościckiego na trumnę Józefa Piłsudskiego.

Kategoria: 

RODZINNIE i NA SPORTOWO

15 sierpnia w Błędowie odbył się GMINNY TURNIEJ PIŁKI PLAŻOWEJ z okazji 100 -lecia Odzyskania Niepodległości.
W turnieju udział wzięło 10 drużyn. Po długiej rywalizacji zwyciężyli ZIEMBA ADAM i STEFAŃSKI KAMIL, reprezentacja sołectwa WILHELMÓW, drugie miejsce zajęli GÓRSKI SEBASTIAN i SZYBIŃSKI JAROSŁAW, którzy reprezentowali również sołectwo WILHELMÓW.
Zaś trzecią lokatę wywalczyli przedstawiciele sołectwa GOLIANY w osobach KĘPKA JAKUB i SITAREK JAKUB. Puchary zwycięzcom wręczył Wójt Gminy Marek Mikołajewski.

Kategoria: 

Karawana. Wędrujący Festiwal Sztuki i Animacji 25 sierpnia – Grójec, 26 sierpnia – Warka

Kolejny już raz podczas wakacji na Mazowsze wyruszyła Karawana. Wędrujący Festiwal Sztuki i Animacji. Karawana to projekt Mazowieckiego Instytutu Kultury, zachęcający mieszkańców województwa mazowieckiego do aktywnego rodzinnego spędzania wolnego czasu z kulturą. 25 sierpnia Karawana przyjedzie do Grójca, 26 sierpnia – do Warki. Udział w festiwalu jest bezpłatny.

Kategoria: 

Błędowski Teatr (bez) Błędów

Jedna z dziewięciu muz - Melpomena najwyraźniej wspiera młodych aktorów z Błędowa. Kolejny już rok wracają z przeglądu teatralnego z jakimś trofeum. Udział w VI Festiwalu Teatrów Szkolnych im. Wojciecha Siemiona w Grójcu w kategorii- teatry młodzieżowe - zakończył się wyróżnieniem. To nie lada osiągnięcie, konkurencja silna, repertuar różnorodny, zdolna młodzież i do tego surowe jury.

Kategoria: 

„Odnaleźć samego siebie”- może w poezji?

Julia Senator uczennica klasy III błędowskiego gimnazjum to aktorski talent. Dała się poznać w wielu rolach: dramatycznych, nieco komediowych a także lirycznych. Jest też osobą uzdolnioną plastycznie. Prace Julii oraz jej koleżanek Dominiki Bednarczyk i Marysi Zapadki można było obejrzeć na wystawie malarstwa młodych twórców w Grójeckim Domu Kultury.

Kategoria: 

Wieczór polski – Sinfonia Viva w Grójcu

Mazowsze w Koronie. Muzyczne wieczory w zabytkach architektury mazowieckiej 31 maja, godz. 18:00, kościół parafialny pw. Świętego Mikołaja w Grójcu.
Tegoroczny piętnasty już sezon cyklu Mazowsze w Koronie, organizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury i partnerów z Mazowsza, związany jest z obchodami jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Czwarty koncert w ramach cyklu odbędzie się 31 maja o godz. 18:00 w kościele Parafii pw. Świętego Mikołaja w Grójcu. Zagrają orkiestra Sinfonia Viva oraz pianista Karol Radziwonowicz.

Kategoria: 

Noc Muzeów u Pułaskiego

To będzie noc pełna wrażeń – impresji. I to właśnie impresje są motywem przewodnim tegorocznej „Nocy Muzeów” w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, która rozpocznie się 19 maja o godz. 16.00. Jak co roku przygotowaliśmy dla zwiedzających szereg atrakcji. Nie zabraknie tradycyjnego już oprowadzania zwiedzających w strojach historycznych. Nowością będą projekcje filmów w Centrum Edukacyjno-Muzealnym („Twój Vincent”, „Koneser”). Zwiedzający będą mogli uczestniczyć w akcji „Panorama Niepodległej”, czyli wspólnego rysowania dłuuugiej historii Polski. Na te i inne atrakcje zapraszamy już dziś! 

Kategoria: 

Koncert Stanisławy Celińskiej

W kościele Świętej Trójcy w Belsku Dużym w niedzielny wieczór 4 marca 2018 wystąpiła Stanisława Celińska z monodramem „Księga Hioba” w przekładzie Czesława Miłosza.

W kościele Świętej Trójcy w Belsku Dużym w niedzielny wieczór 4 marca 2018 wystąpiła Stanisława Celińska z monodramem „Księga Hioba” w przekładzie Czesława Miłosza. Towarzyszył jej pianista i kompozytor Tomasz Bajerski. W spektaklu wykorzystano fragmenty biblijnej Księgi Hioba, Treny oraz Pieśni Jana Kochanowskiego.

Kategoria: 

Do muzeum za pół ceny!

Po raz trzeci już Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce włącza się do ogólnopolskiej akcji branży turystycznej „Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny”.
Organizatorem akcji jest Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polska Organizacja Turystyczna, głównym założeniem zaś promocja ogólnopolskiej oferty turystycznej także poza tzw. ścisłym sezonem wakacyjnym.
Do udziału zaproszono instytucje i placówki z całego kraju: muzea, teatry, obiekty sportowo-rekreacyjne i noclegowe, a także parki rozrywki, tworząc tym samym swoisty bank ofert i produktów w atrakcyjnych cenach.

Kategoria: 

Tanga świata podczas XVII „Wieczoru z Kulturą”

W sobotni wieczór 3 lutego sezon muzealnych imprez muzycznych 2018 otworzyła SawarS Tango Orguesta z instrumentalnym programem „Tanga świata”. 
Podczas XVII koncertu z cyklu „Wieczór z Kulturą” wystąpili: Anna Wandtke (skrzypce), Grzegorz Bożewicz (bandoneon), Piotr Malicki (gitara), Hadrian Filip Tabęcki (fortepian), Sebastian Wypych (kontrabas, kierownictwo artystyczne) – muzycy jedynego w Polsce i jednego z niewielu na świecie zespołów tangowych.

Kategoria: 

XXXVIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Laur Jabłoni 2018”

1 . Organizatorem konkursu jest Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im Wacława Skarbimira Laskowskiego w Grójcu.
2. Konkurs jest skierowany do autorów nie zrzeszonych w Związku Literatów Polskich ani Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich. Celem konkursu jest inspirowanie do aktywności twórczej, promowanie talentów literackich, popularyzacja amatorskiej twórczości poetyckiej.

Kategoria: 

Pierwszy w sezonie 2018 koncert z cyklu „Wieczór z Kulturą”

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego serdecznie zaprasza na pierwszy w sezonie 2018 koncert z cyklu „Wieczór z Kulturą”
 
W przedostatnią sobotę karnawału tematem przewodnim będzie tango!
 
Na muzealnej scenie wystąpi SawarS Tango Orquesta w składzie:
 
Anna Wandtke - skrzypce
Grzegorz Bożewicz- bandoneon
Piotr Malicki - gitara
Hadrian Filip Tabęcki - fortepian
Sebastian Wypych - kontrabas/kierownictwo artystyczne
 

Kategoria: 

Koncert kolęd w Lewiczynie

W Sanktuarium Matki Boskiej Lewiczyńskiej odbył się koncert kolęd w wykonaniu chóru liturgicznego „Cor Matris” (Serce Matki) pod dyrekcją Marcina Pyry.

Zebrani mogli wysłuchać najpiękniejszych, tradycyjnych kolęd i pieśni bożononarodzeniowych na które zaprosił gospodarz świątyni ks. kanonik Andrzej Juńczyk.

Chór wspierali młodzi artyści z kościelnej scholi oraz mieszkanka zaprzyjaźnionej parafii pani Jadwiga z Olszewa.

Kategoria: 

XV koncert z cyklu „Wieczór z Kulturą”

Serdecznie zapraszamy na XV koncert z cyklu „Wieczór z Kulturą” - 24 września, godz. 18.00.
W programie najpiekniejsze arie: „Straszny dwór”, „Nad pięknym modrym Dunajem”, „La cantinera”, „Walc księżycowy”, „Humoreska”, aria cyganki z opery „Carmen”
wykonają:

Ryszard Morka – bas
Grażyna Mądroch – sopran koloraturowy
Ewelina Kliczkowska – flet
Adam Sychowski – fortepian
Tadeusz Lempkowski – aktor

Kategoria: 

Pocztówka z wakacji

W czwartek 31.08 o godz. 11.00 w Ogródku Jordanowskim zostały wręczone nagrody laureatkom konkursu plastycznego "Pocztówka z wakacji": Łucji Banasiewicz, Marysi Polanowskiej, Zosi Brzezińskiej.
Konkurs organizowany był przez Grójecki Ośrodek Kultury.
Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni plastycznej poprzez twórczą interpretację tematu oraz przeniesienie na papier wspomnień.

12.09.17

Kategoria: 

Z Wizytą Partnerską na Węgrzech

W dniach 17-20 sierpnia delegacja Gminy Błędów przebywała w węgierskiej Gminie Gávavencsellő. W piątek przedstawiciele Gminy Błędów oraz Słowackiej Gminy Nalepkovo uczestniczyli w oficjalnych obchodach święta narodowego Węgier, zaś w sobotę w gminnym święcie ziemniaka. Włodarze wśród zaproszonych gościli Marszałka Sejmiku Wojewódzkiego, parlamentarzystów.

Kategoria: 

Strony