Ochrona dzikiej fauny, flory i naturalnych siedlisk – sprawdź czym jest i dlaczego jest taka ważna

19 września obchodzimy Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk. Jest to doskonała okazja do zastanowienia się nad znaczeniem i koniecznością ochrony przyrody, a także do zrozumienia, z jakimi zagrożeniami musi się ona obecnie mierzyć. W tym dniu warto poznać działania, które każdy z nas na co dzień może podejmować, by cieszyć się z jej uroków w przyszłości.

Zgodnie z szacunkami, w Polsce żyje około 200 rysi i 100-150 niedźwiedzi brunatnych. O ile nad Wisłą populacja większych z tych zwierząt w ostatnich latach rośnie, to według danych WWF w przeciągu ostatnich pięćdziesięciu lat ogólna liczba dzikich zwierząt na świecie zmniejszyła się aż o 68%. Powodem ich masowego wymierania jest przede wszystkim działalność człowieka – wylesianie i niszczenie siedlisk, przełowienie, kłusownictwo oraz skutki globalnego ocieplenia.

Różnorodność to równowaga

Troska o dziką faunę, florę i naturalne siedliska stanowi kluczowy element do zachowania różnorodności biologicznej naszej planety. Często nie zdajemy sobie sprawy, że zdrowe ekosystemy zapewniają nam wiele podstawowych rzeczy, których istnienie bierzemy za pewnik. Bioróżnorodność to nie tylko różnorodność biologiczna, ale między innymi czyste powietrze i woda, dobrej jakości gleba i zapylanie upraw, a także wsparcie w walce ze zmianami klimatu. Te wszystkie elementy wpływają na możliwość rozwoju oraz przetrwania fauny i flory występującej na danym terenie.

Dla zachowania równowagi środowiska, musimy chronić naturalne siedliska, by utrzymać przy użyciu zagrożone gatunki. Zniknięcie nawet jednego z nich może mieć daleko idące konsekwencje dla całego łańcucha pokarmowego. Na przykład, jeśli zabrakłoby pszczół, to nie byłoby też 1/3 żywności, która powstaje dzięki zapylaniu roślin właśnie przez te owady. Głównie są to warzywa, owoce i kwiaty łąkowe, które stanowią ważny element pożywienia zwierząt i ludzi. Ocalenie skarbów dzikiej przyrody leży w interesie całego społeczeństwa. Zmieniając drobne nawyki i przyzwyczajenia jesteśmy w stanie uczynić lepszym nie tylko otaczający nas świat, ale też zadbać o przyszłość naszej planety.

Poszanowanie przyrody

Piesze wędrówki, wycieczki rowerowe czy górskie wspinaczki – natura daje nam niezliczone możliwości odpoczynku od dnia codziennego. Pamiętajmy jednak, by spędzając czas na jej łonie stosować się do kilku reguł. Nie powinniśmy jej zaśmiecać, palić ognisk w miejscach do tego nieprzeznaczonych, a także straszyć zwierząt.

Podczas leśnej wędrówki powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, by zachowywać się spokojnie i nie hałasować. Łamiąc te podstawowe zasady narażamy bowiem zwierzęta na stres, który może spowodować zmiany w ich postępowaniu. Dodatkowo, naturalną reakcją dzikiej zwierzyny na obecność człowieka jest ucieczka, przez co może ono nawet opuścić swoje dotychczasowe siedlisko.

Nie zapominajmy też o tym, by nie zostawiać po sobie przykrych pamiątek w postaci śmieci. Takie działanie negatywnie wpływa na krajobraz, ale stanowi też poważne zagrożenie dla zwierząt i całego ekosystemu. Pułapką stają się słoiki oraz puszki po napojach i żywności. Wiele osobników nie zdążyło jeszcze wykształcić odpowiedniej reakcji na kontakt z takimi materiałami, dlatego myli je z jedzeniem czy elementem budulcowym gniazda.

Pozostawione przez ludzi w lesie śmieci, np. butelki, mogą być śmiertelną pułapką dla małych zwierząt. Wabi je zapach rozkładających się resztek napojów, a gdy wpadną w taką pułapkę to ciężko im wspiąć się po pochyłej i wilgotnej ściance, by się wydostać. Giną w nich gryzonie, jaszczurki i liczne owady – zauważa Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock

Świętuj codziennie

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy dbać o środowisko naturalne, a większość z nich możemy wdrożyć w naszych własnych domach. Zamiana długiej kąpieli na prysznic pozwoli nam zaoszczędzić cenny zasób jakim jest woda. Ważną kwestię stanowią także odpady – starajmy się ograniczać ich powstawanie. Często nie zdajemy sobie sprawy, że mnóstwo rzeczy można ponownie wykorzystać w naszym gospodarstwie. Pomaga w tym upcycling, a ciekawych pomysłów z pewnością dostarczy nam internet. Te odpady, które wytwarzamy, powinniśmy również starannie sortować. Ułatwi to odzyskanie z nich surowców wtórnych w procesie recyclingu. Takie działania wpłyną na zachowanie równowagi pomiędzy rozwojem naszej cywilizacji a naturą!

 

Dominika Bruździak

Kategoria: