Sadownictwo

Jabłka Grójeckie na Open Eyes Economy Summit!

19-20 listopada w Krakowie odbyła się IV edycja Open Eyes Economy Summit, prawdopodobnie najbardziej nietypowego kongresu ekonomicznego! Jabłka Grójeckie wpierały wydarzenia całą siłą.

Podczas dwóch dni debatowano na najbardziej aktualne problemy współczesnego świata – od ochrony lasów deszczowych, poprzez zagrożenia ze strony przemysłu naftowego, konieczności zmiany relacji między człowiekiem a naturą, aż po zagadnienia dotyczące moralności w życiu publicznym czy też… chciwości. Wszystkie poruszane problemy ukazywane były w perspektywie zagadnień społecznych.

Kategoria: 

Wydłużony termin składania wniosków

Do 15 listopada 2019 r. zostaje wydłużony termin składania wniosków o udzielenie pomocy w formie dotacji przez producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, powstałe na powierzchni uprawy objęły co najmniej 30% danej uprawy.

Kategoria: 

W Top Sadzie spłonęło 350 ton jabłek

Jak informuje www.e-sadownictwo.pl w Top Sadzie spłonęło 350 ton jabłek. Minęło już kilka dni od pożaru, który wybuchł w obiekcie firmy Top-Sad Grupa Producentów Owoców w miejscowości Koziel niedaleko Grójca. Jak informuje nas Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu, akcja gaśnicza trwała ponad 9 godzin, a brało w niej udział 31 jednostek.

Ruszyła wypłata zaliczek dopłat za 2019 rok: 418 mln zł na kontach rolników

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła, 16 października, po raz czwarty w historii obowiązującego w Polsce systemu dopłat wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i po raz pierwszy zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW. Już pierwszego dnia do rolników trafiło ponad 313 mln zł w ramach zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich i blisko 105 mln zł w ramach zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW. ARiMR planuje, że do końca października przekaże rolnikom ok.

Kategoria: 

Opłaty za usługi wodne – oświadczenia do 30 października

Do 30 października podmioty obowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne składają kwartalne oświadczenia.

Przypominamy o obowiązku złożenia oświadczeń za III kwartał 2019 r. w celu ustalenia wysokości opłaty zmiennej za korzystanie z usług wodnych.  Obowiązek złożenia oświadczeń wynika z art. 552 ust. 2b ustawy – Prawo wodne.

Kategoria: 

Polska ma superowoce!

1 lipca obchodziliśmy Dzień Owoców i Dzień Polskiej Borówki. Z tej okazji plantatorzy zorganizowali degustacje owoców i ich przetworów. Królowały pierwsze tegoroczne borówki, czarne i czerwone porzeczki, konfitury i soki z jagody kamczackiej, aronii i mini-kiwi. Lody truskawkowe i malinowe. Symbolem święta stała się, rekomendowana w codziennej diecie, filiżanka polskich superowoców.

Kategoria: 

Zapraszamy na II Jagodowe Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, 14/06 w Lublinie

Zagrają drużyny polskich plantatorów borówek, czarnej porzeczki, malin oraz truskawek. Wydarzenie zostało objęte patronatem przez Prezydenta Lublina i światowe organizacje plantatorów, International Blackcurrant Association oraz zrzeszającą producentów borówki z całego świata International Blueberry Organization. Szczegóły w materiale Jagodowe Mistrzostwa Świata w Polsce.

 

Kategoria: 

Grupy czy spółdzielnie?

Przyglądając się wypowiedziom wielu polityków, można byłoby sądzić, że przyszłością polskiej branży owocowo-warzywnej są spółdzielnie. Wielu z nich spisało już na straty grupy producenckie. Tak jak przy wejściu do UE promowano grupy producenckie, tak obecnie Ministerstwo promuje spółdzielnie. A może "te" spółdzielnie to nowe grupy?

Kategoria: 

Jabłka Grójeckie na święcie polskiej żywności

W sobotę 11 maja na Torze Wyścigów Konnych Służewiec odbyła się kolejna już edycja Pikniku Poznaj Dobrą Żywność. Organizatorem imprezy było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wśród zaproszonych wystawców nie mogło zabraknąć Stowarzyszenia Sady Grójeckie.

Piknik Poznaj Dobrą Żywność to doskonała okazja by polscy wystawcy mogli zaprezentować swoje najlepsze produkty. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „Polska Smakuje”. Wśród przeszło setki wystawców były zarówno stowarzyszenia, instytucje branżowe, instytuty naukowe, a także muzea rolnicze.

Kategoria: 

Pismo do Ministra o nadzwyczajną pomoc po przymrozkach

Prezes Związku Sadowników RP wystosował pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o nadzwyczajną pomoc po przymrozkach.

 

09.05.19

źródło: https://www.polskiesadownictwo.pl

..........................................................
Czekamy na Państwa materiały (REKLAMY, OGŁOSZENIA, ARTYKUŁY). Kontakt: reklama@nowedni.pl lub 510 005 664

Kategoria: 

Świadomie z Jabłkiem Grójeckim

Stowarzyszenie Sady Grójeckie po raz kolejny przeprowadzi warsztaty edukacyjne w szkołach podstawowych na temat zdrowego żywienia i dokonywania świadomych wyborów konsumenckich.

Zajęcia będą realizowane w ramach konkursu „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego” zadanie 15. Propagowanie idei Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze oraz upowszechnienie produktów tradycyjnych, regionalnych i lokalnych. Kwota wsparcia finansowego to 8 636,00 zł. Projekt będzie realizowany od 30 kwietnia do 31 grudnia 2019.

Jesteśmy na czele produkcji i w ogonie konsumpcji owoców

Jesteśmy jako kraj potentatem produkcji owoców, ale jemy aż o 40% mniej owoców niż konsumenci w Europie. Producenci skupiają się na produkowaniu, zapominając o konsumentach. Konsumenci najzdrowszych owoców gotowi są szukać wśród jagód goji czy akai, jak gdyby ignorując fakt, że na świecie to my jesteśmy postrzegani jako kraj znakomitej jakości superowoców. Czas to zmienić. Ma w tym pomóc promocja polskich owoców jagodowych. 

Kategoria: 

Sadownicy „przywitali” Premiera w Jasieńcu

Jak podaje portal: e-sadownictwo.pl Premier Morawiecki odwiedził dziś Gminę Jasieniec. Na miejscu niespodziewanie powitali go sadownicy. Chociaż informacja o wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w Jasieńcu została odkryta dosłownie w ostatniej chwili, sadownicy z grójeckiego zdążyli bardzo licznie zebrać się pod Urzędem Gminy w celu przywitania niespodziewanego gościa. – Nie będziemy niczym rzucać, nie będziemy niczego palić, będziemy rozdawać jabłka.

Kategoria: 

Dominik Woźniak wiceprezesem międzynarodowego stowarzyszenia WAPA

Wiceprezes Organizacji Producentów RAJPOL, Dominik Woźniak, występujący z ramienia Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych, został wiceprezesem międzynarodowego stowarzyszenia WAPA (World Apple and Pear Association).
Do WAPA należą kraje produkujące jabłka i gruszki na całym świecie. Stowarzyszenie zapewnia forum do dyskusji i gromadzi członków, aby zapewnić przepływ informacji o zbiorach, co pozwala podjąć właściwe strategie handlowe.

Kategoria: 

„Jabłka Grójeckie” na Międzynarodowych Targach Owocowo-Warzywnych w Berlinie

Fruit Logistica to jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych, z długą tradycją. Rokrocznie na początku lutego producenci ze wszystkich stron świata przyjeżdżają do Berlina zaprezentować swoje produkty. To doskonała okazja do poznania najnowszych trendów i innowacji w branży, a także nawiązania kontaktów handlowych.

Kategoria: 

Odkryto herbicydy bezpieczne dla człowieka i środowiska

Biolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli innowacyjne pod względem struktury chemicznej związki wykazujące się bardzo wysoką skutecznością zwalczania chwastów. Dotychczasowe testy toksykologiczne dowodzą, że odkryte cząsteczki są również bezpieczne dla człowieka i środowiska. Prowadząc badania, dr Rafał Archacki i dr Paweł Siedlecki z Instytutu Biologii Eksperymentalnej i Biotechnologii Roślin Wydziału Biologii poszukiwali substancji, które pomagałyby w zwiększaniu biomasy. Celem badań było znalezienie regulatorów białek stymulujących wzrost i rozwój roślin.

Kategoria: 

Konferencja Truskawkowa – edycja 2019

W dniu 19 stycznia 2019 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Witosa w Jasieńcu odbyła się doroczna Konferencja Truskawkowa, której współorganizatorami byli: AGROSIMEX Sp. z o.o., Gmina Jasieniec, Związek Sadowników RP Oddział Jasieniec, Stowarzyszenie Plantatorów Truskawki i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu. Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem producentów tych niezwykle popularnych owoców, zarówno z terenu gminy Jasieniec jak i gmin ościennych. W imieniu organizatorów uroczystego otwarcia konferencji dokonała Pani Marta Cytryńska – Wójt Gminy Jasieniec.

Kategoria: 

Wyniki sortowania jabłek, a wyższe wymagania jakościowe

W roku tak dużej produkcji temat jakości jabłek wraca ze zdwojoną siłą. Odbiorcy jabłek, zarówno sieci krajowe, jak i klienci zagraniczni, zwiększyli wymagania. Jabłka dla kluczowych w naszym kraju marketów muszą mieć między innymi minimum 50 proc. wybarwienia. I chociaż oznacza to, że jakość jabłek na półkach w supermarketach prawdopodobnie poprawi się (co cieszy wszystkich zainteresowanych), sadownicy chcieliby być informowani wcześniej o parametrach sortowania.

Kategoria: 

Sukces kampanii „Lato z borówkami”

Celem kampanii jest promocja spożycia borówki i jej walorów. W 2018 roku po raz pierwszy działania były prowadzone przez cały sezon. Informacje o walorach borówki dotarły do 10 mln konsumentów. Popularyzowano jej właściwości antyoksydacyjne i określenie „owoc do zadań specjalnych”. Ukazało się ponad 170 tekstów na temat produkcji i zalet tych owoców. Borówka była obecna w wielu kanałach komunikacji, od telewizji śniadaniowej, najpopularniejszych stacji radiowych, poprzez opiniotwórczą prasą, magazyny kulinarne, po niezwykle popularne konkursy w mediach społecznościowych.

Kategoria: 

Strony