Felieton

20-lecie Intensywnej Terapii Grójeckiej

15-ego czerwca 2020, bez większego rozgłosu, obchodziliśmy 20 -ą rocznicę utworzenia w grójeckim szpitalu Oddziału Intensywnej Terapii. Pandemia koronawirusa spowodowała że zamiast hucznego bankietu odbyło się tylko skromne okolicznościowe spotkanie z Władzami Powiatu i Zarządem szpitala. Dyplomy wręczono m.in. Pani doktor Halinie Czuchnickiej – Polkowskiej, która była pierwszym ordynatorem Oddziału aż do przejścia na emeryturę ale do dzisiaj dyżuruje i wspiera nas swoim doświadczeniem. Następnie Oddziałem kierowała Magdalena Kusztykiewicz a po niej krótko Ewa Janocha.

Kategoria: 

Prawa i obowiązki małżonków

Zgodnie z Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym  małżonkowie w małżeństwie mają równe prawa  i obowiązki. Zasadę  równości między małżonkami jak również równości między  kobietą i mężczyzną wprowadza art.33. Konstytucji RP. W oparciu o obowiązujące prawo (art.23.Kodeksu Rodzinnego Opiekuńczego) wyróżniamy cztery podstawowe obowiązki małżonków względem siebie  tj.: wspólnego pożycia (dotyczy więzi duchowej, fizycznej i gospodarczej małżonków), wzajemnej pomocy, wierności oraz współdziałania dla dobra rodziny. Powstaje z mocy ustawy wspólność majątkowa.

Kategoria: 

Zaświadczenie o stanie cywilnym

Po zmianie ustawy  Prawo o aktach stanu cywilnego z dnia 28 listopada 2014 roku ustawodawca dodał kolejne dokumenty wydawane przez kierownika urzędu stanu cywilnego. Jednym z nich jest zaświadczenie o stanie cywilnym osoby. Celem wydania tego zaświadczenia jest konieczność udokumentowania stanu cywilnego osoby w kraju bądź za granicą. Niektóre instytucje takie jak banki, firmy ubezpieczeniowe, do naliczania podatków czy załatwiania spraw socjalnych potrzebują informacji o stanie cywilnym osoby.

Kategoria: 

Kto nie przyszedł niech żałuje

W sobotnie popołudnie 14 kwietnia 2018 r. premier Mateusz Morawiecki przybył do prastarego grodu nad Molnicą. Grójczanie mogą czuć się dumni, że to właśnie ich miasto było pierwszym miejscem spotkań premiera i ministrów w całej Polsce. Na dziedzińcu grójeckiego liceum Piotra Skargi szefa rządu przywitali starosta grójecki Marek Ścisłowski i dyrektor szkoły Zbigniew Krawczak. Zebrani w szkolnej auli goście przywitali premiera brawami.

Kategoria: 

Same słowa to za mało, Trzeba w przyszłość patrzeć śmiało. Słowa trzeba zmieniać w czyny dla Ojczyzny dla rodziny

Szanowni Państwo, jesteśmy w okresie przedświątecznym, w Wielkim Triduum Paschalnym, ale również w okresie wiosennym, który jak co roku dla polskiego rolnika rozpoczyna nowy sezon, z którym wiąże on swoje nadzieje i obawy.

Kategoria: 

100 milionów złotych na drogi czy Kampanie?

Czyli Bajka o Dobrym Marszałku i jego Radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego PO-PSL. 100 milionów jak pięknie rozbrzmiała informacja, którą można było usłyszeć w Mediach. Marszałek Struzik oraz Panowie działacze PSL również w naszym regionie Radomskim, a mam na myśli tutaj osoby powiązane z mandatem Radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, chcą przeznaczyć aż 100 milionów złotych.
Można by rzec, że pięknie jak samorząd Województwa Mazowieckiego w ostatnich miesiącach przypomniał sobie o mniejszych samorządach w naszym regionie.

Kategoria: 

Oj przepraszam pomyłka

Niedawno objawił się kandydat a raczej kandydatka lewicy na prezydenta RP- Pani doktor Ogórek. Co o tym można sądzić to jedno ale co myślał komitet SLD to już inna bajka. Patrząc na ich wybory można odnieść wrażenie, że Leszek Miller chce powtórnie wyprowadzić sztandar.

Błędy popełniamy wszyscy ale to nie oznacza, że z wytrwałością tarana powtarzać je do skutku. Widać zabetonowana scena polityczna nie pozwala na wiele- bo jeśli ktoś myślał, że Pani Ogórek to "zielona trawka na łące" to się myli. Tkwi w polityce od ładnych kilku lat.

Kategoria: